Covid-19’a Karşı Önlemler

Covid-19’a Karşı Teknolojik Önlemler


Teknoloji dünyası ise Covid-19 ile mücadelede en ön safta yer alarak; toplumların sağlığı ve sosyal ile ekonomik hayatın devamlılığı için ne kadar hayati bir sektör olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Covid-19 salgını günlerinde sosyal mesafenin korunması, termal ateş ölçer ile ısı ölçümünün yapılması, maske takmayanların uyarılması, HES kodunun sorgulanması gibi pek çok zorunluluk bulunuyor. Herbiri ayrı bir yönetim gerektiren bu sorunlar ise, teknolojinin olanaklarıyla aşılıyor:

Kalabalıkta Sosyal Mesafe İçin Video İzleme Çözümü


Türkiye’de bugün illerin vaka sayılarına göre kontrollü normalleşme yaşanırken, eğitimin yüz yüze hale geldiği ve işletmelerin müşterilerini kabul ettiği yeni hayatın devamı için sosyal mesafenin kontrol altına alınması şart. Bu noktada ise devreye video izleme çözümleri giriyor. AVM, otopark, restoran gibi kalabalık alanlarda en az 1.5 metre olarak uygulanması gereken sosyal mesafe kuralını devreye almanın en kolay yolu video izleme sistemlerinden geçiyor. Bu sistemler gelişmiş analitik çözümleri sayesinde kurulum yapılan merkezde, sosyal mesafe ihlallerini anında tespit ediyor. Araç plaka tanımayı ve araç altı taramayı sağlayan sistem aynı zamanda güvenliği de sağlıyor. Kameralar üç boyutlu olarak çalışırken, özel ışın sensörleri de yoğunluğu haber veren en önemli teknolojik gelişme olarak ön planda bulunuyor.

Temassız Giriş Çıkış Sistemi


Covid-19 ile mücadelede bir başka önemli teknolojik korunma yöntemi ise temassız geçiş sistemi. Bu sistem AVM’lerde, iş yerlerinde, hastanelerde temassız giriş çıkış protokollerini yerine getiriyor. Böylece kişilerin Covid-19 virüsünü elleri aracılığıyla giriş çıkış turnikenelerine bulaştırmasının önüne geçiyor. Temassız geçiş sistemi sayesinde çalışanlar ve ziyaretçiler herhangi bir yere dokunmuyor, öte yandan istenildiği durumda bu sistem maske kontrolünü de sağlıyor.

HES Kodu Sorgulaması


Covid-19 ile mücadelede teknolojinin sağladığı bir başka imkan ise; HES kodu sorgulaması. Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması virüslü ya da temaslı kişilerin tespitinde en etkili çözümü sunarken, bu kodun alışveriş alanlarında, mağazalarda, cafelerde, okullarda ve hastanelerde uygulanması süreçleri için özel yazılımların devreye alınması gerekiyor. Bu noktada ise elektronik güvenlik teknolojileri, sorunu çözen uygulamalara imza atıyor. Aynı zamanda temassız görüntüleme sistemleri de bir başka hayat kurtaran teknoloji arasında yer alıyor. Vücudu 12 saniyede 4 farklı pozisyonda tarayan sistem, 4 metre uzaktan temassız güvenlik araması yapmasının yanında termal kamerayla beraber kişinin vücut sıcaklığını da ölçerek riskli grupta olup olmadığını da belirliyor.